Set HomePage Favorites

cheap nike shoes online,Best and most professional nike shoes online!

Location: Home > nike free >

Flört şiddeti nedir?

"Kızlar güzel mi güzel bir kadın olduğunuzda  kendi atınız olsun. Kendi paranızı kendiniz kazanın, onu şakır şakır harcayın. Böylece ayrılıklarla ve boşanmalarla attan inip eşeğe binmezsiniz. Atınız kimse altınızdan alamaz. Dört nala başka yere gidebilirsiniz. 

Erkekler; yakışıklı mı yakışıklı bir erkek olduğunuzda kadınlara çocuklara ve hatta birbirinize asla el kaldırmayın. O güç, güç değil! Kaba kuvvet o. Korkudan kaynaklanır. Kaybetme korkusundan. Ve kimseyi avucunuzda sıkarak elinizde tutamazsınız.T am tersi avucu apaçık bırakacaksınız. "

Gençliğime Sevgilerle - Nil Karaibrahimgil

8 Mart Kadınlar Günümüz Kutlu ve Mutlu olsun :) Bu yazımda herkesin bilmesini istediğim Mor Çatı'nın yayınladığı "Flört Şiddeti" adlı yazısından bahsetmek istiyorum çünkü herkesin bu konuda bilinçlenmesini istiyorum. Evde, sokakta, iş yerinde ve birçok yerde farkında olmadan biz kadınlar şiddete ve tacize uğruyoruz. Şiddetin türleri fiziksel, ekonomik, sözel, psikolojik ve cinsel olarak ayrılıyor. Fiziksel şiddetin tanımını herkes bildiği için geri kalan türlerde kadınlar şiddete uğradığını, erkekler ise şiddet uyguladığının farkına varamıyor.

Ben hayatımda çok fazla sözlü tacize maruz kaldım her kadın gibi. Yaş olarak 13 14 yaşlarındayken, arkadaşım ve ben ikimiz ailemiz olmadan evimizin yakınındaki alışveriş merkezine gidiyorduk, eve çok yakın olduğu için güvenli sayılırdı yaşımızda yeterince büyüktü sanırım. İkimiz yolda yürürken, biri küçük biri belki bizim yaşlarımızda belki biraz daha büyük iki serseri çocuk peşimize takıldı, bizi adımlarımızı hızlandırdık. Fakat büyük olan küçük olana bak böyle yapılıyor diyerek kız arkadaşıma pandik attı. Düşünebiliyor musunuz?! O yaşta hayatının ilk fiziksel tacizini ve şiddetini yaşadı. Gerisi bu kadar vahim değil tabi, çocuk öyle yapınca ben de arkadaşıma üçe kadar sayıp arkamızı dönüp küfür edeceğiz dedim ve üçe kadar sayıp çocuklara küfür ettik. :D Sonra tabi onlarda bizi baya uzun süre kovaladı ama yetişemediler. Her taciz olayı bu kadar komik değil tabi, başka yerlerde neler yaşanıyor nelere maruz kalınıyor.

Bir keresinde servis olarak kullandığımız arabanın şoförü işi dolayısıyla başka bir servisle gitmem için bir servis ayarladı, servisi kullanan kişi hiç muhabbetimin olmadığı az tanıdığım birisi bana arabaya biner binmez, emniyet kemerimi takarken durup dururken parfümün çok güzel kokuyor dediği için kendimi o kadar kötü hissetmiştim ki, niyetinin iyi mi kötü mü olduğunu anlayamadım, kötüye yormak istemedim. O anda ne hissedeceğimi ne söyleyeceğimi bilemedim. Bir şey diyemedim. Tek istediğim o arabadan inmekti. Çok fazla taciz-tecavüz haberi duyuyoruz, doğal olarak herkesin niyetinden şüphe duyuyoruz. Bu tarz haberlerin nadir olduğu, modern bir ülkede yaşıyor olsaydık, adama iltifatı için teşekkür edebilirdim tanımıyor olsamda.

Biz kadınlar maalesef hayata -kendimizi kavrayana kadar- yenik başlıyoruz bence, cinsiyetimiz sırf kadın olduğu için bir çok kısıtlamaya, baskıya, tacize maruz kalıyoruz. Açık giyinme, kısa giyinme, kıvırtmadan yürü, sesli gülme, çok konuşma vb. Biraz kısa giydiğinde sırf erkeklerin değil diğer kadınlar tarafından da rahatsız edici ve yargılayıcı bakışlara maruz kalıyoruz. Ben bir kaç gün önce kız arkadaşımın bir semtte rahat etek giyemediğinden şikayet ettiği bir twitini okudum, bu tarz şeylerin hala olduğuna inanmak istemesem de maalesef doğru. Sadece bir kaç yıl önce yolda giderken, giydiğim tayta sonra bana yargılayan sinirli bir bakan bir kadının bakışı ile karşılaştım. Yargılayıcı bakışlarınızı veya ahlak anlayışlarınızı lütfen kendinize saklayınız!

Bunlar çok ciddi bir sorun, ama maalesef bu ciddi sorun hakkında insanları bilinçlendirme çalışmaları çok az. Şu aralar cinsiyetçi klişeler kullanmayan tek sevdiğim reklam Nike'ın yayınlandığı  Bizi Böyle Bilin reklamları, buram buram kadın gücü kokuyor. Bu reklamların diğer reklamlara da örnek olmasını dilerim. Klişeleri yıkın, çünkü biz kadınlar düşündüğünüz o dar kalıplara ait değiliz. Evimizden, çocuğumuzdan, eşimizden, yemeğimizden, temizliğimizden daha fazlasıyız! 

İnsanların daha çok bilinçlenmesini istediğim için ben bugün için özellikle bu işi üstlenmeye karar verdim. Belki burada çok fazla sayıda kişiye ulaşamam ama bir kaç kişinin okuyup bilinçlenmesi ve bildiklerini başkalarına anlatması bile yeter. Umarım bu yazı size ve etrafınızdakilere Flört Şiddetinin ne olduğu konusunda yardımcı olur.

Bu arada Feyza Altun'un TEDx İstanbul konuşması da bugüne mükemmel uyuyor. Mutlaka izleyin. Vee Nil Karaibrahimgil'in Gençliğime Sevgilerle şarkısını dinleyin :)


Flört Şiddeti Nedir?

----------------------------------
Class List
Recommended